Posted by on 14 grudnia 2018

Wraz z rozwojem dziecka, lista niezbędnych akcesoriów ulega modyfikacji. Dziecko szybko rośnie i rozwija się, dlatego z biegiem czasu smoczki, pierwsze butelki i śliniaczki okazują się być zbędne i zostają zamienione na produkty, dostosowane do poziomu rozwoju dziecka.

Podobnie jest z wózkiem, który okazuje się być przydatnym nawet przez kilka lat. Nie ulega wątpliwości, że do pewnego wieku jest niezbędny, nawet jeśli maluch potrafi już sprawnie chodzić. Spacerówka zapewni mu wytchnienie podczas intensywnego spaceru, a rodzicom wygodę korzystania niezależnie od sytuacji. Dlatego warto zastanowić się, jak wybrać idealny wózek spacerowy, który spełni oczekiwania zarówno małych, jak i dużych użytkowników.

Czy istnieje model idealny?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo firm, które oferują różnorodne wózki spacerowe. Rodzice mogą skorzystać z wersji z mniejszą lub większą budką, modeli z regulowanym oparciem i podnóżkiem, spacerówkami posiadającymi poręcz, stoliczek, duże koła i inne elementy, które są mniej lub bardziej istotne, w zależności od wielu czynników, takich jak m.in. wiek dziecka oraz preferencje rodzica.

Poszukując idealnego rozwiązania, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, dzięki którym możliwy będzie wybór wózka dopasowanego do warunków użytkowania i potrzeb osób, decydujących się na ich zakup. Kluczową kwestią, które jest niezwykle ważna przy doborze odpowiedniego rozwiązania, jest wiek dziecka, a co za tym idzie, stopień jego rozwoju. W zależności od tego, czy wózek spacerowy będzie przeznaczony dla dopiero co siedzącego, półrocznego malucha, czy dla starszego dziecka, dla którego spacerówka ma być wsparciem podczas dłuższych spacerów, wybierzemy inne modele, posiadające kluczowe dla nas elementy dodatkowe.

Dla mniejszych dzieci, przydatna będzie m.in. duża budka czy regulowane oparcie i podnóżek, które zapewnią wygodę podczas drzemek na świeżym powietrzu. Dla starszych pociech, które często już nie śpią w dzień, dobrym rozwiązaniem będzie klasyczna spacerówka, wzbogacona o parasolkę chroniącą je przed deszczem i słońcem.

Jak wybrać odpowiedni wózek spacerowy?

Coraz więcej rodziców, szczególnie już samodzielnie chodzących pociech, poszukuje wersji “idealnej”, czyli lekkiej i mobilnej spacerówki, która spełni swoją rolę, a dodatkowo będzie jak najbardziej praktyczna i poręczna w użytkowaniu.

Oczywiście w zależności od stylu życia czy terenów, na których będzie użytkowany dany model, może różnić się on poszczególnymi parametrami, takimi jak np. wielkość kół, budki czy rodzaj rączki. Jednak można wymienić kilka współgrających ze sobą cech, które są doceniane przez wielu rodziców. Należą do nich m.in.:

  • lekkość,
  • zwrotność,
  • łatwość podbijania i pokonywania przeszkód,
  • proste składanie,
  • wygląd.

Przyjmuje się, że lekki wózek to taki, którego waga nie przekracza 8kg. Dzięki temu, nawet po dołożeniu do niego torby z niezbędnymi akcesoriami dla dziecka, nie będzie sprawiał trudności w prowadzeniu czy przenoszeniu. Ciężar wózka jest szczególnie ważny dla rodziców, które z różnych powodów nie mogą się forsować.

Wiele osób zwraca także uwagę na zwrotność wózka spacerowego, co jest szczególnie doceniane, gdy dziecko zaczyna chodzić i każdy spacer chce wykorzystać na ćwiczenie tej nowej umiejętności. Wtedy łatwość w prowadzeniu wózka jedną ręką jest bardzo przydatna, ponieważ możliwe jest swobodne pchanie spacerówki oraz asekuracja maluszka przed upadkiem.

Podczas spacerów po parkach lub mieście, mogą trafić się przeszkody, takie jak m.in. korzenie czy krawężniki, które będzie trzeba pokonać poprzez podbicie wózka. Łatwe unoszenie przednich kół przyda się również podczas pokonywania progów. Dlatego poszukując spacerówki idealnej, warto sprawdzić, czy do podbicia pustego a także obciążonego wózka nie musimy używać zbyt dużej siły.

Wrastająca mobilność młodych rodziców powoduje częste przemieszczanie się samochodami, pociągiem czy samolotami. Dlatego warto wybrać wózek, który swobodnie będzie mieścił się w bagażniku, na półce czy w luku bagażowym. Niektóre spacerówki wymagają rozłożenia na wiele części, co wymaga siły oraz jest czasochłonne. Idealny model powinien zatem składać i rozkładać się w kilku ruchach, a w bagażniku zajmować jak najmniej miejsca, co jest szczególnie ważne podczas podróży.

Dla wielu rodziców istotny jest również aspekt wizualny. Idealna spacerówka powinna być po prostu ładna. I choć jest to pojęcie względne, warto wziąć te kwestię pod uwagę. Decydując się na wybór odpowiedniego modelu wózka, warto wziąć pod uwagę m.in. dostępną gamę kolorystyczną, staranność wykonania, kształt stelaża oraz proporcje, które w dużej mierze odpowiadają również za jego funkcjonalność.

Tego typu wózkiem, będącym laureatem wielu nagród (m.in. targów produktów dziecięcych Kind + Jugend w Kolonii w 2016 roku, Kids Time 2018 Kielce czy Zabawkoicz 10 edycja 2018) jest spacerówka Omnio, składająca się do formy kostki – plecaka, który rodzic może swobodnie założyć na plecy. Ta kompaktowa spacerówka, dzięki zastosowanym technologiom jest nie tylko praktyczna, ale i atrakcyjna wizualnie. Najważniejszą kwestią jest fakt, iż gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo dziecka, co dla wielu rodziców jest definicją idealnego wózka spacerowego.